Hypnoporod VI.

4. listopadu 2013 v 20:54 |  V očekávání
3. TECHNIKY VIZUALIZACE
A) Duhová relaxace
Duhová relaxace je základní vizualizační technika v rámci metody Hypnoporodu. Maminka by měla denně projít celou Duhou tak, že bude postupovat podle osnovy uvedené dále.
- jestliže při vizualizaci usnete, není to špatně spíše naopak
- vizualizaci můžete provádět sama anebo vám jí může předčítat doprovod k porodu
- podrobnosti viz kniha

TECHNIKA
· Najděte si místo s měkkým osvětlením, kde se oba cítíte příjemně. Maminka by měla sedět na židli s hlavou opřenou o opěradlo nebo na pohovce s polštáři pod hlavou a rameny tak, aby horní část těla ležela o něco výše.
· Maminko, jemně si navoďte stav uvolnění tak, jak jste se to naučila. Pomocí techniky dýchání jako ve spánku vdechujte uvolnění a vydechujte je do celého těla.
· Jakmile dosáhnete tohoto klidného stavu uvolnění, představte si, že ležíte na oblaku jahodově zabarvené mlhy, asi půl metru vysokém. Tato světle červená mlha je mlha přirozeného uvolnění, které proudí vaším tělem a kolem něj. Uvolňujte se dál, až se vám vaše tělo bude zdát téměř bez tíže a bude splývat s mlhou. Cítíte, jak vám barevná mlha hladí ramena, břicho, zadeček i nohy. Dovolte si poddat se a vnímat, jak se vznášíte v jahodově zbarvené mlze. Cítíte, jak vás jemně houpá. Vidíte, jak tato jemná mlha sytí vaše tělo, zatímco se uvolňujete stále hlouběji. Cítíte, jak vám tělo ochabuje, jako by to byl kus měkké, jahodově zbarvené látky. Dovolte si pocítit, jak mlha hlubokého uvolnění prostupuje vaši mysl a tělo od temene hlavy až k prstům na nohou. Cítíte uvolňující brnění na chodidlech. Představte si, jak vám tělem a okolo něj krouží přirozená mlha uvolnění - mysl a tělo jsou v klidu a míru.
· Nyní si představte, jak ležíte ve světle oranžově zbarvené mlze, kde je vašemu tělu ještě příjemněji. Postupujte podle stejné vizualizace jako u jahodové barvy. Představte si, jak se barevná mlha rozlévá vaším tělem, od temene hlavy, hladí vám ramena, hruď, paže a nohy a pomalu stéká až dolů k chodidlům. Na nich opět pocítíte uvolňující brnění a budete vědět, že sestupujete k hlubšímu uvolnění.
· Dále si představte, jak ležíte v bledě žluté mlze, která obklopuje vaše tělo - od temene hlavy se vám rozlévá po tváři, čelistech, ústech. Táž hladina uvolnění vám klouže po ramenou, pažích, loktech a rukou, dolů přes břicho, nohy až po chodidla.
· Pokračujte s vizualizací se všemi ostatními barvami duhy - zelenou, modrou, indigovou a poté bílou, která přináší jasnost.
· Nyní se pomalu vraťte zpět do pokoje, svěží a nabitá energií.
Každá vizualizace vám přinese hlubší uvolnění. Můžete dokonce pociťovat vjem houpání.

B) Čtení doprovodu k porodu
- při porodu toto může číst tatínek

Formuje se v tobě nový život, roste a pohybuje se. Jsi součástí příslibu a naplnění samotného života. Ve tvém životě se odehrává velmi důležitá událost... báječně normální, přirozená, biologická a duchovní událost. Budeš mít děťátko. To, co se děje teď, je porod, při kterém se osvobodí maličká kopající a pohybující se bytost, která byla tak dlouho součástí tvého těla.
Brzy přijde čas, kdy se miminko stane samostatným člověkem. Jeden cyklus končí a hned začíná druhý. To, čemu se říká porod, je přechodová zkušenost... bod obratu... krátký časoprostor mezi dvěma světy miminka.
Přechod z jednoho stavu do druhého s sebou nese tlak a poté uvolnění. Brzy zažiješ, jak se tato změna dokončí a naplní. Pocítíš ji a můžeš ji přijmout a uvítat jako osvěžující a úplně přirozenou.
V mysli si buduješ zdravý přístup a šťastná očekávání. Šťastný porod hodně souvisí se zdravým, radostným, milujícím očekáváním. Je to něco pozoruhodně krásného. Říká se, že stát se kanálem pro nový život je duchovní zážitek. S tímto vědomím, naprostým uvolněním a vyrovnaným dýcháním se všechno nepohodlí zmírní a často zmizí úplně.
Až začneš rodit, medituj o té obrovské univerzální síle... životní síle přírody, se kterou jsi během této zkušenosti v dokonalé harmonii.
Kdykoli cítíš, že ve tvém těle začíná kontrakce, aktivně mysli na to, jak napětí uvolňuješ a necháváš odejít. Je čas prožít děložní vlnu, plout s ní a nakonec ji uvolnit a nechat jít.
Učíš se uvolňovat, plout a rozpouštět s rytmem samotného života. Díky uvolnění a pozitivním očekáváním zjistíš, že dokážeš všechno.
Představ si v mysli břeh jezera nebo oceánu. Jemně ho omývají nekonečné vlnky... odliv a příliv. Dívej se, jak postupují po písku a vracejí se zpět. Staň se součástí vody, pluj s ní. Staň se součástí rytmu vln uvnitř svého těla... stažení a uvolnění.
Vdechuj prvky, které tvé tělo přirozeně uvolňují... endorfiny, mnohonásobně účinnější než nejsilnější člověku známé léky... vytvářej si svůj vlastní klid a uvolňuj ho do celého těla... vdechuj a prodýchávej... když dáváš život děťátku.
Díky tělesným, duchovním i duševním cvičením se připravuješ na tuto báječnou oslavu života. Když se dostaneš do rytmu a budeš pracovat v souladu se svou myslí a tělem, bude to stále jednodušší a hladší. Pokaždé když uslyšíš hlas toho, kdo tě u porodu doprovází, a ucítíš jemný dotek, tvoje uvolnění se bez námahy prohloubí.
Dýchej... pomalu, s jistotou, mírně. S každým nádechem vdechuj uvolnění a klid. S každým výdechem vydechuj stres. Pomohou ti v tom i přirozeně vznikající endorfiny.
Soustřeď se jen na houpání vlny, která nese tvoje miminko blíž a blíž narození. Uvolni se a poddej přirozenému rytmu svého těla s jistotou, že tvoje tělo ví, co dělat. Nech porod na svém těle. Důvěřuj mu. Uvolni se a nech ho, ať dělá svou práci.
V mysli a svými vnitřními smysly vnímej duchovně i emocionálně svou radost, to, jak jsi zcela při vědomí a všeho se účastníš. Naslouchej uchem své mysli, až se ozve první zvuk nového života.
Živě si představuj radost, kterou pocítíš, až uvidíš své právě narozené miminko. Dívej se, jak všichni tři poprvé v životě hledáte vzájemné pouto. Vejdi v duchu do této radostné scény. Staň se součástí tohoto zrození... jeho naplnění. Prociť je... vnímej je. Je to tvoje tělo, tady, teď. V duchu sleduj, jak celé to tělo obklopuješ... jak zdviháš miminko k prsu. Jsou to tvoje paže objímající miminko, tvoje ruce objímající novou maličkou bytost.
Vědělas, že to dokážeš, a dokázalas to. Zvládlas to skvěle, a ten pocit extáze už nic nepřekoná.
Přidej se k němu s radostí a úžasem a sleduj, jak se rozvíjí neustávající zázrak stvoření. Životní síla přírody pracuje v souladu s tebou. Jsi nedílnou součástí přírody a příroda je nedílnou součástí tvé bytosti. Jsi součástí největší oslavy života.
Jsi součástí příslibu a naplnění samotného života.

C) Rozvíjející se květ
Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších vizualizací je rozvíjející se růže. Pomocí dechových technik si navoďte uvolnění, zavřete oči a představte si, jak miminko lehce sestupuje k ústí vaginy. Představujte si, jak se hráz postupně otevírá, jako se jemně otevírají okvětní lístky růže. Tato vizualizace se doporučuje během posledních dní těhotenství k navození začátku porodu a také během fáze otevírání a samotného porodu.

D) Modré saténové stuhy
Vzpomínáte si na dolní kruhová vlákna svalů, která se stahují nahoru a zpět, aby otevírala a ztenčovala děložní hrdlo? Zavřete oči a představte si tyto svaly - ne jako vlákna, ale jako měkké modré saténové stuhy, které se jemně a lehce poddávají rytmickému tahu svislých svalů a houpají se nahoru a zpět. Tuto vizualizaci můžete zkoušet ke konci těhotenství, abyste k ní mohla sáhnout během kontrakcí ve fázi otevírání a ztenčování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama